Pałuki. Co warto zobaczyć?Każdy region ma miejsca i atrakcje, które szczególnie warto zobaczyć. Swoje TOP 10, must to see, the best of…

Przedstawiamy Wam największe atrakcje turystyczne Pałuk. Prosimy nie sugerować się kolejnością – ta jest subiektywna i w żadnym wypadku nie świadczy o atrakcyjności wymienionych obiektów. Przecież każdego może urzec zupełnie coś innego…


Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Biskupin zawdzięcza sławę znakomicie zachowanym pozostałościom pradziejowej osady, którą jeszcze przed II wojną światową nazwano „Polskimi Pompejami”. Dziś jest tu muzeum i rezerwat archeologiczny – najbardziej znany w Europie Środkowej, uznany za Pomnik Historii oraz wyróżniony nagrodą Europa Nostra. Spacerując po tutejszych ścieżkach, odczujemy wyjątkowy klimat, który pomoże nam wyobrazić sobie, jak wyglądało życie naszych przodków.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Na terenie rezerwatu zobaczyć można współczesne pełnowymiarowe rekonstrukcje: obozowiska łowców i zbieraczy z epoki kamienia sprzed 12 tys. lat, osady pierwszych rolników sprzed 6 tys. lat, osiedla obronnego ludności kultury łużyckiej sprzed 2,7 tys. lat oraz wioski wczesnośredniowiecznej z czasów panowania pierwszych Piastów. Są tu również związane z archeologią doświadczalną zagrody ze zwierzętami.


Kolejki wąskotorowe
To jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji regionu. Jest muzeum oraz czynna linia turystyczna.

Wsiadasz do wagonika Żnińskiej Kolei Wąskotorowej i rozpoczyna się podróż w czasie. Wiekowa, licząca ponad 120 lat kolejka, pozwala na podziwianie pałuckich krajobrazów – malowniczych pól, pagórków i torfowisk. Ten oryginalny środek lokomocji pozwala dotrzeć do największych atrakcji turystycznych regionu: wspomnianego w tekście Żnina, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, Muzeum Archeologicznego w Biskupinie oraz Gąsawy. Zwykle skład ciągną lokomotywy spalinowe, ale zdarza się, że na szlak wyrusza jedyny na świecie czynny parowóz Px38 o imieniu Leon. W sezonie turystycznym kolejka kursuje według rozkładu. Poza tym odbywają się kursy na zamówienie.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Jeden z przystanków kolejki znajduje się bezpośrednio przy bramie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. To miejsce chętnie odwiedzane przez turystów w różnym wieku. Ekspozycję przedstawiono w formie „dużego dworca małej kolejki”. Kolekcja obejmuje urządzenia kolejowe przeznaczone do obsługi linii o prześwicie 600 mm (najmniejszy ze stosowanych w Polsce). Są parowozy, wagony oraz urządzenia techniczne.


Zamek Wenecja
Zamek wzniósł pod koniec XIV w. kasztelan nakielski Mikołaj Nałęcz, zwany do dziś Krwawym Diabłem Weneckim. Według legendy od wieków strzeże on ruin swojego zamku i ukrytych w nim skarbów. Dziś trudno powiedzieć, ile prawdy jest w tej legendzie, ale jego postać wciąż intryguje i przyciąga śmiałków…
Dziś zamek to trwała ruina. Na podzamczu prezentowana jest wystawa machin oblężniczych.

Zamek Wenecja

Żnin
W średniowieczu Żnin należał do najważniejszych miast Wielkopolski jako miejsce rezydowania i klucz dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich. Dziś pozostały po nich jedynie zapisy w dokumentach sprzed wieków oraz szlak wytyczony w sercu miasta.

Na rynku uwagę przyciąga wieża ratuszowa z XV w. Nazywana jest potocznie basztą, choć nigdy nie pełniła funkcji obronnych. Obecnie mieści się w niej ekspozycja Muzeum Ziemi Pałuckiej poświęcona historii miasta.

  Żnin rynek

Tuż obok stoi budynek dawnego magistratu, gdzie prezentowana jest druga część ekspozycji Muzeum Ziemi Pałuckiej. Dostępne są tutaj dwie wystawy stałe – Etnografia i Historia żnińskiego drukarstwa. Żnin słynie bowiem z tradycji drukarsko-wydawniczych – tu narodziła się polska prasa kolorowa. W piwnicach budynku znajduje się Muzeum Sportów Motorowodnych. Ofertę dopełnia Galeria im. Tadeusza Małachowskiego – sala wystaw czasowych. Obecnie prezentowane są w niej prace Giorgio de Chirico – włoskiego malarza uznawanego za prekursora surrealizmu. Wystawa pt. „Metafizyczna zagadka sztuki klasycznej” potrwa do 30 września 2020 r.

Szukających chwili wytchnienia zainteresują plaże nad dwoma jeziorami.


Kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie
Gąsawa zapisała się na kartach historii jako miejsce zjazdu książąt piastowskich w 1227 r. Odwiedzających miejscowość zachwyca drewniany kościół pw. św. Mikołaja – perełka sztuki sakralnej. Niepozorny z zewnątrz, wewnątrz urzeka barokowymi malowidłami. Zespół malowideł ściennych, podobnie jak unikatowy gotycki układ belek szkieletu, odkryto podczas renowacji w latach 1998–1999.

Kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie

Pomnik Leszka Białego i obelisk w miejscu jego śmierci
Podczas zjazdu książąt piastowskich w 1227 r., na polach wsi Marcinkowo Górne śmierć poniósł książę krakowsko-sandomierski Leszek Biały. Śmierć księcia miała poważne konsekwencje dla dziejów kraju. Wydarzenia, które rozegrały się w Gąsawie i pobliskim Marcinkowie Górnym rozwiały nadzieje i blisko o 100 lat opóźniły zjednoczenie dzielnic rozbitej Polski. Pomnik upamiętniający to wydarzenie stoi przy drodze w Marcinkowie Górnym, nieopodal miejscowego dworu.

Pomnik księcia Leszka Białego

Kilkaset metrów dalej stoi obelisk upamiętniający miejsce, w którym zginął książę. Odbudowano go w 2008 r., dla uczczenia 780. rocznicy śmierci Leszka Białego. Pierwszy pomnik w tym miejscu stanął już w 1883 r.


Dwór w Marcinkowie Górnym
Zespół dworski, który tworzy barokowy dworek z 1. poł. XVIII w., dwie oficyny z początku XIX w. oraz stajnia. Całość otacza park krajobrazowy z poł. XIX w. (2,51 ha). Bramę wjazdową zdobią rzeźby dwóch wojów piastowskich – oryginalne dzieła Jakuba Juszczyka. W dworze funkcjonuje obecnie restauracja. Można też wynająć pokoje gościnne.

Dwór Marcinkowo Górne


Pałac w Grochowiskach Szlacheckie
Klasycystyczny dworek z końca XVIII w., który otacza park krajobrazowy. Funkcjonuje tutaj stylowy hotel oraz restauracja, która nawiązuje klimatem do szlacheckiej tradycji.

Pałac w Grochowiskach Szlacheckich


Pałac Lubostroń
Pałac, wzniesiony w latach 1795–1800, uznawany jest za perłę polskiego klasycyzmu. To niewątpliwie jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zespołów rezydencjonalnych w Polsce. Pałac zaprojektował jeden z najznakomitszych architektów epoki klasycyzmu – Stanisław Zawadzki.

Pałac Lubostroń
Obok pałacu stoi oficyna oraz zabudowania stajni i wozowni (obecnie obiekt hotelowy i restauracja). Pałac otacza park krajobrazowy (40 ha). Malowniczy krajobraz, atmosfera i niepowtarzalny wystrój wnętrz tworzą doskonałą scenerię dla odbywających się tu koncertów i innych wydarzeń.


Dwór Marzeń w Sielcu
Zespół dworsko-parkowy w Sielcu pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. Ostatnim właścicielem majątku był admirał Józef Unrug – twórca Marynarki Wojennej w Polsce międzywojennej oraz obrońca Helu podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. Obecnie we dworze znajduje się Izba Admiralska – jedyne w Polsce i w całej Europie muzeum gromadzące pamiątki związane z admirałem. Wizyta w obiekcie możliwa jest po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

Dwór Marzeń w Sielcu

Miasteczko western Silverado City w Bożejewiczkach
Silverado City to kompleks rozrywkowy zbudowany w klimacie westernu. Miasteczko powstało z fascynacji właścicieli Dzikim Zachodem.

Dużą popularnością cieszą się organizowane w miasteczku imprezy oraz wydarzenia artystyczne, m.in. jedna z najbardziej widowiskowych scenek w Polsce – napad na bank, a także pokazy kaskaderskie na koniach, pokazy władania lassem i rewolwerami, zabawne scenki z życia mieszkańców. W programie imprez są również weekendy tematyczne oraz niesamowite nocne spektakle ognia.

Silverado City

Rodzinny Park Rozrywki Zaurolandia w Rogowie
Park na terenie którego można zobaczyć kilkadziesiąt modeli prehistorycznych gadów, które zostały ustawione wzdłuż ok. 2-kilometrowej ścieżki edukacyjnej. W centrum parku znajduje się kompleks rozrywkowo-zabawowy.

Rodzinny Park Rozrywki ZAUROLANDIA

Interaktywne Muzeum Rybactwa w Biskupinie
Obiekt, którego celem jest przybliżenie – w przystępnej i nowoczesnej formie – zagadnień związanych z rybactwem, symboliką ryby oraz kulturą połowu i eksploatacji jezior.

Interaktywne Muzeum Rybactwa w BiskupinieNajwięcej atrakcji turystycznych funkcjonuje we wschodniej części regionu – w rejonie Biskupina, Wenecji i Żnina, ale warto zwiedzić całe Pałuki, bo i w pozostałych miejscowościach drzemie jeszcze wiele miejsc do odkrycia. Pamiętać też trzeba, że w tekście tym wymieniono tylko wybrane atrakcje. O tych gwarantujących bliższy kontakt z naturą napiszemy już wkrótce…Przeczytaj również:
Tak blisko >>>
Zdala od zgiełku miast >>>
Z perspektywy roweru >>>
Z perspektywy wody >>>