Dobry czas PAŁUKI. Pałuki… Pałuki… ale co to i gdzie to?


Dobry czas PAŁUKI.

Pałuki… Pałuki… ale co to i gdzie to?


CO TO?

Wszystko zależy kogo zapytamy.

Dla nas pasjonatów, Pałuki to region turystyczny, który wyznaczają jego historyczne granice. Region pełen atrakcji turystycznych, o swoistym klimacie i krajobrazie. Jego nazwa opisuje rzeźbę terenu. Wskazuje na tak charakterystyczne dla tej okolicy łuki i pagórki. Sporo też w regionie wody. Wszak uzasadniona jest nazwa kraina 130 jezior.

Dobry czas PAŁUKI.

Historyk powie, że to region, który znany był w czasach, kiedy krajem władała dynastia Piastów. Był jednak częścią Wielkopolski i nigdy nie stanowił oddzielnej jednostki terytorialno-administracyjnej państwa polskiego.

Od nazwy regionu pochodzi prawdopodobnie miano starego, wielkopolskiego rodu możnowładczego, którego świetność przypadła na wiek XIV. Z tego czasu pochodzi pierwsza wzmianka o Pałukach. Została zapisana w kronice Janka z Czarnkowa jako Terra Palucacensis czyli… ziemia pałucka.

Dla etnografa natomiast Pałuki to niewielka, ale odrębna kraina na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny. Pałuki, obok Kujaw i Wielkopolski, należą do najstarszych polskich terenów osadniczych. Świadczą o tym liczne wykopaliska archeologiczne z osadą w Biskupinie w roli głównej.

Pałuczanie w wielu przypadkach do dziś zachowali poczucie własnej odrębności. Wystarczy się rozejrzeć – słowo Pałuki obecne jest w nazwach ulic, obiektów, produktów i firm.


Pałuki - lokalizacjaGDZIE TO?
Najprościej mówiąc to region pomiędzy Bydgoszczą i Gnieznem, którego granice wyznaczają rzeki – głównie Noteć i Wełna.

Rozbudowana w ostatnim czasie sieć dróg sprawia, że znacznie łatwiej tutaj dojechać niż jeszcze kilka lat temu. Droga ekspresowa S5 prowadzi wprost na Pałuki. Bez większych problemów dotrzemy również autostradą A1 lub A2.

Niewątpliwym atutem Pałuk jest położenie w pobliżu większych aglomeracji miejskich takich jak Bydgoszcz, Toruń, Gniezno czy Poznań (maksymalna odległość to 80 km), a jednocześnie z dala od zgiełku dużych miast. Zatem łatwo tutaj dotrzeć, a jednocześnie wypoczywając nad pałuckim jeziorem mamy dogodną bazę wypadową i okazję, aby również skorzystać z propozycji ośrodków miejskich organizując jednodniowy wypad poza region.


CIĄG DALSZY NASTĄPI…
Pałuki to ciekawe krajobrazy, w których główny element stanowią liczne jeziora rynnowe. Nad ich brzegami można znaleźć doskonałe warunki do wypoczynku. Pałuki to również miejsca, w których można poczuć magię dawnych czasów i przeżyć wyjątkową podróż w czasie. Ale o tym opowiemy wkrótce…


Przeczytaj również:
Moc atrakcji >>>
Z dala od zgiełku miast >>>
Z perspektywy roweru >>>
Z perspektywy wody >>>