Biskupin zawdzięcza sławę znakomicie zachowanym drewnianym pozostałościom pradziejowej osady, którą jeszcze przed II wojną światową nazwano „Polskimi Pompejami”. Dziś jest tu muzeum i rezerwat archeologiczny – najbardziej znany w Europie Środkowej, który został uznany za pomnik historii oraz wyróżniony nagrodą Europa Nostra. Spacerując po tutejszych ścieżkach, odczujemy wyjątkowy klimat, który pozwoli nam wyobrazić sobie, jak wyglądało życie naszych przodków. Miejsce to przez większą część roku tętni życiem, a organizowane imprezy i wydarzenia tematyczne – z Festynem Archeologicznym na czele – są wyjątkową okazją do nauki przez zabawę.

Na terenie biskupińskiego rezerwatu zobaczyć można współczesne pełnowymiarowe rekonstrukcje osad z różnych okresów. Warto zaznaczyć, że pozostałości ich wszystkich znalezione zostały w miejscach, gdzie zbudowano rekonstrukcje. Jest obozowisko łowców i zbieraczy sprzed 12 tys. lat. W pobliżu znajduje się rekonstrukcja osady pierwszych rolników sprzed 6 tys. lat (tzw. długie domy). Najbardziej znana jest osada kultury łużyckiej sprzed ok. 2.700 lat. Ostatnia z rekonstrukcji pokazuje wioskę piastowską, która istniała tutaj w X-XI w. Oryginalnym obiektem jest natomiast chata pałucka (XVIII w.) przeniesiona na teren rezerwatu z pobliskiej wsi. Całość uzupełnia pawilon muzealny, a w nim wystawa stała oraz ekspozycje czasowe. Nieopodal pawilonu znajdują się zagrody ze zwierzętami. Wszystko to stanowi scenerię organizowanych tu wydarzeń.

W sezonie turystycznym sporo tu rekonstruktorów, którzy pokazują jak żyli nasi przodkowie. Odkrywaniu tajemnic przeszłości sprzyjają również liczne imprezy organizowane w muzeum. Wizyta na terenie rezerwatu pozwala dzieciom i młodzieży na bezpośrednie poznanie miejsca, o którym uczą się w szkole. Forma oferty biskupińskiego muzeum sprawia, że nauka staje się tutaj ciekawą przygodą. Atrakcyjną formą zajęć umożliwiającą zdobycie nowych wiadomości i umiejętności są lekcje muzealne. Realizowane pod okiem fachowców, umożliwiają pogłębianie wiedzy na temat różnych zajęć człowieka w pradziejach. Oferta muzeum związana jest głównie z „żywą historią”, ukazującą życie dawnego osiedla na terenie dzisiejszego Biskupina. Dodatkową atrakcję stanowi rejs statkiem „Diabeł Wenecki” po Jeziorze Biskupińskim.