Tak blisko…, a jednak z dala od zgiełku miast…


Chcemy mieć wszędzie blisko i korzystać z osiągnięć cywilizacji, a z drugiej strony ciągnie nas do natury. Takie czasy i taki świat.

Pałuki to właśnie takie miejsce. Region położony pomiędzy Bydgoszczą, Poznaniem i Toruniem. Potrzebujemy nieco ponad godzinę, aby dotrzeć własnym autem do każdego z tych miast. Albo też schować się przed cywilizacją w pałuckich lasach, nad jeziorem czy też wypić spokojnie kawę w jednej z urokliwych miejscowości.

Uciekając od zgiełku miast aż się prosi, aby ograniczyć też korzystanie z samochodu jako środka lokomocji. Oczywiście dojechać trzeba, ale… potem idealnie sprawdzi się rower. Odległości na Pałukach są na tyle małe, że nie ma co obawiać się kiepskiej formy czy braku setek kilometrów na liczniku naszych dwóch kółek. Ale do tematu roweru wrócimy za tydzień…

Osobom, który niezbyt pewnie czują się w lesie proponujemy spacer znakowaną trasą. Ciekawą propozycją jest ścieżka przyrodnicza Źródła rzeki Gąsawki – urokliwe krajobrazy i bezpośredni kontakt z naturą uzupełniają tablice edukacyjne ustawione wzdłuż trasy, której długość to niespełna 2 km.

Dolina rzeki Gąsawki

Może ktoś zdecyduje się na wycieczkę jedną ze znakowanych tras pieszych lub rowerowych? Na trasie większości z nich dominuje kolor zielony i niebieski (jeziora).

Pałuki na rowerze

Obcowanie z naturą dla mieszkańców regionu jest czymś oczywistym. Jedni żyją tu od pokoleń, inny zostawili miejskie życie i teraz na Pałukach opowiadają gościom o pozytywach swojej decyzji. Takim miejscem jest Ptasi Ogród. Właściciele zostawili Poznań i od kilku lat pokazują turystom egzotyczne ptaki oraz sprzedają ekologiczne przetwory z tego co urośnie w ogrodzie i pobliskim lesie.

Pałuki jeziora

Warto również zajrzeć do Kurzej Hacjendy, gdzie pełno kolorowych ptaków czy też skorzystać z oferty ośrodków wypoczynkowych zlokalizowanych w lesie, nad brzegami pałuckich jezior. Jednym z nich jest Gród Piasta – obiekt stylizowany na piastowski. Przecież jesteśmy na Szlaku Piastowskim!

Inne ośrodki wypoczynkowe >>>Przeczytaj również:
Tak blisko >>>
Moc atrakcji >>>
Z prespektywy roweru >>>
Z perspektywy wody >>>