Szlak Piastowski
Szlak Piastowski to najstarsza i jedna z najbardziej rozpoznawalnych tras turystycznych w Polsce. Przebiega przez tereny historycznej Wielkopolski, części Kujaw i Pałuk (obecne tereny województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego). Łączy najważniejsze obiekty i zabytki związane z początkami państwa polskiego oraz miejsca, w których można doświadczyć tysiącletniej historii, poczuć klimat życia w średniowiecznym grodzie i zobaczyć, gdzie „zaczęła się Polska”. Na Szlaku Piastowskim co roku odbywa się kilkanaście imprez, które przenoszą uczestników w odległe czasy.
Szlak Piastowski tworzą dwie trasy: północ – południe (z Wągrowca do Kalisza) oraz wschód – zachód (z Kowala do Lubina). Miejscem ich przecięcia jest Gniezno – centralny punkt całego szlaku. Łącznie znajdują się na nim 33 miejscowości, położone na terenie dwóch województw.
Przez Pałuki prowadzi trasa północ – południe. Na pałuckim odcinku znajdują się m.in.: Wągrowiec z zespołem dawnego opactwa cystersów i Muzeum Regionalnym, kościół pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim, Żnin ze średniowieczną trasą miejską, ruiny zamku w Wenecji, rekonstrukcja wioski wczesnopiastowskiej na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie oraz pomnik Leszka Białego w Marcinkowie Górnym i obelisk upamiętniający miejsce śmierci Leszka Białego w Gąsawie. Za Gąsawą szlak opuszcza teren Pałuk i prowadzi przez Gniezno, Kłecko, Grzybowo, Giecz, Pyzdry, Ląd nad Wartą i Konin do Kalisza.
Zastanawiacie się jak wyglądało życie w czasach Piastów? Posłuchajcie...
Więcej informacji: www.szlakpiastowski.pl