Pałuki
region aktywnej edukacji

Zabytki, historia, przyroda… wszystko to na Pałukach wzajemnie się przenika. Nie da się tych elementów rozdzielić ani też któregoś pominąć albo nie zauważyć. Wizyta w regionie to swoista podróż w czasie, wycieczka podczas której nawet nie zauważamy, że każde odwiedzane miejsce to wyjątkowa lekcja. Lekcja historii, przyrody, geografii, etnografii, techniki … I nie ważne ile masz lat – czy jesteś uczniem, opiekunem, czy przyjechałeś na wycieczkę szkolną, zieloną szkołę czy też obóz sportowy. Tutaj zabawa uczy a nauka bawi, zaś każdy dzień jest przygodą. Tylko od Ciebie zależy w jaki sposób z tej lekcji skorzystasz…

Współcześnie edukacja nabrała zupełnie innego wymiaru. Jest częścią naszego życia. Uczymy się przez całe życie a Pałuki idealnie w tym poznawaniu świata pomagają.

Moc atrakcji
Nauka nie musi być nudna i ograniczać się wyłącznie do murów szkolnych. Już dawno przekonaliśmy się, że źródłem wiedzy mogą być wycieczki. I jest to szkoła życia, z której czerpać można w różnych wymiarach.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie,
Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie,
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji,
Muzeum Ziemi Szubińskiej,
Żnińska Kolej Wąskotorowa,
Pałac Lubostroń,
Dwór Marzeń w Sielcu,
Miasteczko western SILVERADO CITY,
Rodzinny Park Rozrywki Zaurolandia,
Obserwtorium Astronomiczne w Niedzwiadach,
Kurza Hacjenda,
Kozia Dolina,
inne atrakcje >>>Aktywnie
Region sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Uwagę zwraca duża, jak na stosunkowo niewielki obszar, liczba możliwych do realizacji aktywności. Rower, bieganie, kajak, żaglówka, nurkowanie… Natura stworzyła warunki wprost idealne.

Pałuki, dzięki malowniczym krajobrazom oraz stosunkowo blisko od siebie położnym atrakcjom turystycznym, sprzyjają rowerowym wycieczkom. Jednocześnie pofalowana rzeźba terenu, liczne podjazdy i zjazdy, sprzyjają treningom kolarskim.

Propozycje tras turystycznych >>>

Naturalnym skojarzeniem w regionie są jeziora i sporty wodne. Kajak, żaglówki, deski windsurfingowe… Warto zaznaczyć, że na skraju Pałuk jest Baza Nurkowa PIECHCIN. Powstała w zalanym kamieniołomie. Biel skał wapiennych i słońce gwarantują krajobrazy przypominające chorwackie wybrzeża.

Aktywnie >>>


Gdzie nauka bawi a zabawa uczy
To hasło, które wiele lat temu stało się myślą przewodnią i pomysłem na organizację festynów archeologicznych w Biskupinie. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że pomysł był genialny. Koncepcja ta konsekwentnie realizowana jest w szeregu miejsc w regionie. Rekonstrukcje historyczne stały się niejako specjalnością Pałuk. Poza Muzeum Archeologicznym w Biskupinie ten wątek wykorzystywany jest w Łabiszynie. Łabiszyńskie Spotkania z Historią to cykliczne wydarzenie, które prezentuje inscenizacje nawiązujące do frontów II wojny światowej. Pokazują również epizody z życia codziennego tamtych czasów. Okazjonalne organizowane są również inscenizacje związane z Powstaniem Wielkopolskim.

Wiele obiektów turystycznych w regionie w swojej ofercie posiada zajęcia edukacyjne i warsztaty lub chociażby usługę przewodnicką. Ułatwia to zwiedzanie i poznawanie tajemnic przeszłości.


Kilka wątków tematycznych na edukacyjne wyprawy:

Szlaki kulturowe:
Szlak Piastowski,
Spacer po średniowiecznym Żninie.

Mały region – Wielcy Ludzie
► Jan i Jędrzej Śniadeccy (Żnin),
► Rodzina Krzyckich (Żnin),
► Jan Czochralski (Kcynia),
► Admirał Józef Unrug (Sielec).

Szlak techniki
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie,
► zamek w Wenecji i Szubinie,
kolej wąskotorowa,
Cukrownia Żnin,
wieża ciśnień w Janowcu Wielkopolskim,
► schrony bojowe.

Budownictwo, architektura
Biskupin,
► zamki (Wenecja, Szubin)
► dwory i pałace (Lubostroń, Grochowiska Szlacheckie, Marcinkowo Górne, Sielec).


Baza noclegowa >>>


Więcej informacji dotyczących oferty turystycznej wschodniej części Pałuk, w tym bazy noclegowej i gastronomicznej i usług przewodnickich, dostępnych jest na stronie internetowej www.paluki.travel.pl.Informacja Turystyczna w Żninie udziela wszelkich informacji dotyczących powyższej oferty. Nie zajmuje się jednak organizacją wycieczek.