dystans (km) wysokość m n.p.m.

Przebieg trasy: Gąsawa – Komratowo – Oćwieka – Wiktorowo – Wójcin – Kierzkowo – Młodocin – Pturek – Lubostroń – Smerzyn – Łabiszyn

Szlak jest bardzo ciekawy, przede wszystkim z uwagi na zróżnicowane krajobrazy. Na znacznym odcinku prowadzi przez lasy, wzdłuż rynny polodowcowej, której największe zagłębienia wypełniają jeziora. Trasę można pokonać pieszo, ale nadaje się ona również na wyprawę rowerem.

Szlak wiedzie w przeważającej części drogami polnymi lub asfaltowymi o niewielkim natężeniu ruchu. Jedynie krótki odcinek wzdłuż drogi Żnin – Inowrocław (ok. 2 km od wsi Młodocin do mostu na Noteci) jest mało przyjemny ze względu na spory ruch i brak pobocza.

Wycieczkę rozpoczynamy na Rynku w Gąsawie, w pobliżu drewnianego kościoła pw. św. Mikołaja. Podczas wędrówki poznamy walory przyrodnicze regionu, w tym źródełko św. Huberta – pomnik przyrody nad brzegiem Jeziora Ostrowieckiego, pomnikową aleję starych drzew, głównie lip przy drodze do Lubostronia oraz zabytki – położony na wzgórzu kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Chomiąży Szlacheckiej oraz Pałac Lubostroń.

Szlak biegnie dalej przez Smerzyn i Łabiszyn do Brzozy.