Pałuki z perspektywy roweru. Można i WARTO!


Jaki jest najlepszy środek lokomocji, aby zwiedzać Pałuki?

Zapewne część z Was odpowie, że kolejka wąskotorowa. I będzie to prawda. Jednak minusem tego rozwiązania jest zasięg ograniczony torami. Ale do kolejki można zabrać rower i po dotarciu na wybraną stację dalej już zwiedzać region na dwóch kółkach.

Warunki do turystyki rowerowej są wprost idealne. Małe odległości pomiędzy atrakcjami sprawiają, że z trasami radzą sobie średnio wprawieni amatorzy. Częstym widokiem są całe rodziny, które przemierzają lokalne trasy.Jednocześnie na pałuckich pagórkach swoją formę trenują sportowcy amatorzy dla których kolarstwo stanowi pasję i sposób na życie. Przecież od 2006 r. spotykają się oni w Żninie, aby sprawdzić swoje umiejętności w Ogólnopolskim Wyścigu Kolarskim PAŁUKI TOUR. To oni mówią, że lokalne ukształtowanie terenu, liczne pagórki, podjazdy i zjazdy wymagają dobrej techniki jazdy i pomagają w trenowaniu formy fizycznej.


Znakowane szlaki
Turyści chętnie korzystają ze znakowanych tras turystycznych. Czują się na nich bezpieczniej. Zwłaszcza, że prowadzą one przez urokliwe tereny leśne i tak typowe dla regionu krajobrazy rolnicze. Pomocna przy ich pokonywaniu jest aplikacja Pałuki. Dzięki niej poruszamy się w terenie jak z nawigacją w samochodzie.

> Podbierz aplikację Pałuki na Android
> Pobierz aplikacjęPałuki na iPhona

Pałuki znakowane trasy

Na początek idealna będzie Trasa Rodzinna (ok. 17,5 km), a może wycieczka zwana Wyprawą Rodzinną (ok. 32 km)?

Mamy też propozycje dla bardziej wprawionych rowerzystów, gdzie do pokonania jest odcinek liczący 50 – 100 km (zobacz >>>). Ze szlaków tematycznych czekają dwie trasy pn. Szlak Pałuckich kościołów >>>

A może tak poza szlakiem…
Bardziej odważni rowerzyści zbaczają z wyznaczonych tras. Jeden z nich mówi, że gdziekolwiek skręci w polną lub leśną ścieżkę czeka na niego niespodzianka – śródpolny staw, jezioro czy też roztaczający się malowniczy krajobraz…

Pałuki poza szlakiemPrzeczytaj również:
Tak blisko >>>
Moc atrakcji >>>
Z dala od zgiełku miast >>>
Z prespektywy wody >>>