Po sukcesach na Łotwie i Litwie, czas na Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie gdzie zagości unikatowa wystawa prac Rene Magritte`a pochodzących z prywatnej kolekcji z Francji.

Wystawa prezentować będzie 86 oryginalnych prac graficznych jednego z największych mistrzów sztuki współczesnej- artysty, który na zawsze zmienił postrzeganie świata. Składają się na nią dwa zbiory litografów: „Les Chants de Maldoror” i „Les nécessités de la vie et les conséquences des rêves”.

Zbiór „Les Chants de Maldoror (Pieśni Maldorora)” to poetycka powieść składająca się z sześciu pieśni. Została napisana w latach 1868-1869 przez znanego pod pseudonimem hrabia de Lautréamont, urodzonego w Urugwaju francuskiego pisarza Izydora Ducasse. Wielu surrealistów na początku XX w. przytaczało tę powieść jako główną inspirację dla ich własnych dzieł.

Tak samo było w przypadku René Magritte'a, który stworzył całą serię ilustracji do Les Chants de Maldoror, prezentowanych na tej wystawie. Litografie te ukazały się w Belgii w 1948 roku w wydawnictwie La Boétie.

Drugi zbiór prezentowany na wystawie to „Les nécessités de la vie et les conséquences des rêves”(Potrzeby życia i konsekwencje snów).

Rene Magritte był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i sławnych malarzy surrealistycznych wszech czasów. Był niezwykle wpływowy w transformacji sztuki surrealistycznej w ruchu pop-artu, dzięki swoim dziełom i wyrazistemu stylowi, który wykształcił w trakcie swojej kariery. Prace Magritte'a często pokazują zbiór zwykłych przedmiotów w nietypowym kontekście, nadając nowe znaczenia znanym rzeczom. Typowym w jego malarstwie jest posługiwanie się przedmiotami jako czymś innym niż się wydają.

Magritte określił swoje obrazy jako „widzialne obrazy, które niczego nie kryją; wywołują tajemnicę i rzeczywiście, gdy ktoś widzi jeden z moich obrazów, zadaje sobie to proste pytanie: „Co to znaczy?”. To nic nie znaczy, ponieważ tajemnica też nic nie znaczy, jest niepoznawalna”.

Wystawa odbywa się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Żnina.
Wystawa organizowana jest przy współpracy z Art Expo.