dystans (km) wysokość m n.p.m.


PRZEBIEG: Szubin – Pińsko – Stare Słonawy – Malice – Kcynia – Żurawia – Dziewierzewo – Chraplewo – Królikowo – Słupy – Kowalewo – Szubin

W Szubinie ścieżką rowerową przy ul. Leśnej jedziemy prosto. Następnie skręcamy w lewo do ul. Pałuckiej przechodzącą w drogę polną. Mijamy po lewej, widoczną z daleka wieś Wolwark. Po ok. 7 km dojeżdżamy do drogi asfaltowej przecinającej nasza trasę. Po prawej widzimy już Pińsko (we wsi znajduje się opuszczony zespół dworski z ok. 1870 r. z pozostałością dawniej wspaniałego parku). Skręcamy w prawo. Mijamy wieś i kierujemy się drogą gruntową do wsi Stare Słonawy. Następnie skręcamy w lewo do Słonaw. Dalej drogą asfaltowa w kierunku Zalesia, do drogowskazu na Malice. Skręcamy w prawo i asfaltem docieramy do Kcyni. Wjeżdżamy na drogę do Wągrowca. Po ok. 5 km skręcamy w lewo do wsi Żurawia, a następnie jadąc prosto do Dziewierzewa.

Ze wsi prowadzą trzy drogi do Szubina. Najkrótsza przez Malice do drogi nr 247 prowadzącej nas prosto do Szubina, średniej długości droga asfaltowa przez Chraplewo (we wsi znajduje się zespół dworski z XIX w.) do wsi Królikowo (w centrum wsi miniemy park z neogotycką bramą, zabytkowy budynek poczty czy ceglaną gorzelnię z 2. poł. XIX w.) i dalej na drogę nr 247 lub przez wieś Słupy (tutaj w centrum wsi znajduje się kościół pw. św. Wita, którego powstanie szacuje się na XI w. oraz pałac z XVIII w.). Dojeżdżamy do węzła Pałuki na trasie S5 wiodącej do Szubina.

Trasa dłuższa prowadzi z Dziewierzewa do wsi Górki Zagajne i kolejno: do Retowa, Chraplewa, Królikowa. Kończymy trasę podobnie jak w dwóch krótszych wariantach: albo jadąc bezpośrednio ku drodze Kcynia – Szubina albo skręcając do wsi Słupy i dalej S5 do Szubina.

Jeśli chcemy wydłużyć trasę wycieczki możemy przeciąć S5 i pojechać w stronę wsi Wąsosz, dalej do Chomętowa. Stamtąd do wsi Gąbin, Mąkoszyn. Wracamy lasami w kierunku Smolnik.