„Jesień na Pałukach” to najstarsza i największa tego typu impreza w Polsce Północnej. Organizowane w ramach „Jesieni…” Zjazd Twórców Ludowych, Jarmark Sztuki Ludowej i Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych ściągają do Żnina od stu kilkunastu do stu kilkudziesięciu twórców, nie licząc członków zespołów ludowych.

Żnin, stolica Pałuk, to prawdziwe „zagłębie” rzeźbiarzy i hafciarek ludowych, dlatego twórcy czują się tu jak w domu i chętnie do niego co roku wracają. Przyjazna, rodzinna atmosfera imprezy, to cechy najczęściej podkreślane przez ludowych artystów. „Jesień na Pałukach” to okazja do spotkań w swoim gronie, wymiany doświadczeń, a także nagrodzenia pracy i osiągnięć. Stałym punktem każdego Zlotu jest wręczenie nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

„Jesień na Pałukach” to impreza znana i „nagłaśniana” przez media, dlatego każdego roku przybywają na nią tysiące turystów, aby w malowniczej scenerii żnińskiego rynku, u stóp gotyckiej baszty podziwiać i kupować ludową sztukę. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark Sztuki Ludowej odbywa się zawsze czasie trwania Festynu Archeologicznego w pobliskim Biskupinie i wielu gości tak planuje przyjazd na Pałuki, aby połączyć odwiedzenie tych dwóch imprez.

Atrakcyjności Jarmarkowi dodaje odbywający się równocześnie Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych. Dzięki niemu podziwianiu i kupowaniu rękodzieła, towarzyszą dźwięki wspaniałej, najczęściej skocznej muzyki. Jarmark i Przegląd harmonijnie łączą wszystkie rodzaje ludowej twórczości, popularyzując folklor wśród wielopokoleniowej publiczności. Przegląd i Jarmark kończy występ gwiazdy, która inspiracje do swojej twórczości czerpie ze sztuki ludowej.


Program 44. Jesieni na Pałukach:
sobota, 21 września 2019 r.- Zjazd Twórców Ludowych
13.00 Wycieczka Twórców Ludowych pt. „Spacer po średniowiecznym Żninie”
17.00 Zjazd Twórców Ludowych (sala widowiskowa ŻDK)

niedziela, 22 września 2019 r. - żnińska starówka – Jarmark Sztuki Ludowej
9.00 Jarmark Sztuki Ludowej –jak co roku przewidujemy ok. 100 stoisk twórców ludowych i innych twórców regionalnych wyrobów i przedmiotów użytkowych artystycznych, oraz artystycznych i naturalnych produktów spożywczych.
10.00 Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych
15.00 Koncert zespołu POLSKIE KWIATY.

Zespół powstał w lutym 2014 r. dzięki inicjatywie i pomysłowi p. Justyny Błaszczyk - Dyrektor Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża. Początkowo działał w ramach warsztatów finansowanych z unijnych pieniędzy. Do zespołu należą zarówno panie jak i panowie. Zespół prowadzą państwo Teresa i Marek Pużanowscy. W ramach projektu poczyniono zakupy instrumentów muzycznych oraz stylizowane stroje. Repertuar zespołu to nie tylko piosenki ludowe, ale także przyśpiewki regionalne i pieśni folkowe.