dystans (km) wysokość m n.p.m.

Przebieg trasy: Biskupin – Gąsawa – Marcinkowo Górne – Szelejewo – Gąsawka – Bełki – Drewno – Niestronno

Szlak wytyczono w większości drogami polnymi lub asfaltowymi o niewielkim natężeniu ruchu. Za Oćwieką można wybrać alternatywną drogę leśną wiodącą wzdłuż Gąsawki, jednak jej końcowy odcinek jest zdecydowanie trudniejszy do pokonania, niż równoległa trasa asfaltowa.

Szlak można również pokonać rowerem, jednak dla znacznej części rowerzystów jest to trasa dość trudna, zwłaszcza na odcinku od wsi Szelejewo, który prowadzi przez atrakcyjne krajobrazowo, jednak dość pofałdowane tereny, przeważnie wśród lasów.

Szlak rozpoczyna się przy bramie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Ruszamy wzdłuż toru Żnińskiej Kolei Powiatowej – kolejki wąskotorowej, która kursuje w sezonie turystycznym, i przez wieś Biskupin docieramy do Marcinkowa Górnego. W tych okolicach dążenia do scalenia ziem polskich pod jednym berłem przypłacił życiem książę Leszek Biały. We wsi znajduje się pomnik Leszka Białego oraz zabytkowy dwór. Ostatni odcinek szlaku prowadzi brukowaną drogą do pierwszych zabudowań Niestronna. Będąc w tej miejscowości, warto zwiedzić drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła.