dystans (km) wysokość m n.p.m.

Przebieg trasy: Jezioro Wierzbiczańskie – Jezioro Jankowskie – Jezioro Strzyżewskie – Jezioro Piotrkowskie – Jezioro Ławiczno – Jezioro Biskupiec – Jezioro Rząsno – Jezioro Zioło – Jezioro Rogowskie – Jezioro Tonowskie – Jezioro Żernickie – Jezioro Łęgowskie – rzeka Wełna aż do Warty

Rzeka Wełna – prawobrzeżny dopływ Warty, przepływający przez powiaty gnieźnieński, żniński, wągrowiecki i obornicki – to jeden z piękniejszych i bardziej urozmaiconych szlaków kajakowych w Wielkopolsce. W górnym i środkowym biegu Wełna jest rzeką nizinną, leniwie wijącą się wśród łąk, lasów i pól, natomiast w dolnym biegu ma charakter górski. Ostatni odcinek trasy, aż do Jeziora Piotrowskiego, jest w związku z tym trudny i wymagający, ale dostępny dla spływów zorganizowanych oraz zaawansowanych kajakarzy.

Wełna przepływa przez okolice bardzo interesujące pod względem historycznym i krajoznawczym. Dobry dojazd oraz liczne jeziora, lasy, rezerwaty przyrody, a także muzea zabytkowe młyny i kościoły położone wzdłuż trasy czynią Wełnę i jej dopływy atrakcyjnym szlakiem, zachęcającym turystów do spędzenia wakacji w tych okolicach. Organizując spływ w granicach powiatu żnińskiego, warto zwrócić uwagę na zabytki, w tym m.in. kościół pw. św. Doroty w Rogowie, kaplicę filialną pw. św. Katarzyny w Skórkach i kościół pw. św. Mikołaja w Janowcu Wielkopolskim.

Spływ Wełną można rozłożyć na 5-6 dni:
  - Jezioro Wierzbiczańskie – Rogowo: 1 dzień
  - Rogowo – Janowiec Wlkp. – Wągrowiec: 1–2 dni
  - Wągrowiec – Rogoźno: 1 dzień
  - Rogoźno – Jaracz Młyn: 1 dzień
  - Jaracz Młyn – Oborniki: 1 dzień