"ARTYSTYCZNA PASJA NIE-ZWYKŁEGO STOLARZA" – taki tytuł nosi wystawa intarsji Artysty – Edmunda Kapłońskiego, na którą zaprasza Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie w dniach 24 czerwca - 22 lipca 2022r. Wystawa przypada w rok 95 rocznicy urodzin Artysty.

Edmund Kapłoński należał do tego grona artystów, którzy dzięki ogromnemu talentowi, pasji tworzenia, znajomości drewna potrafili wyczarowywać nietuzinkowe obrazy, prace, obok których nie można przechodzić obojętnie. I niezależnie od tego czy są to małe formy takie jak kwiaty, twarze, pejzaże czy duże jak śmierć Leszka Białego podczas zjazdu Piastów w Gąsawie zawsze wywołują u oglądającego podziw nad umiejętnościami, wykonawstwem i sposobem ujęcia tematu.

Od najmłodszych lat uczył się rysunku, malarstwa i rzeźby. W czasie wojny podjął pracę w zakładzie stolarskim. To właśnie tam zaczął zgłębiać wiedzę o drewnie i możliwościach jego eksponowania. Zaczynał od zdobienia drobnych rzeczy przechodząc w miarę doskonalenia warsztatu do rzeczy większych takich jak obrazy. Przychylnie przyjęta debiutancka wystawa Artysty zorganizowana w Bydgoszczy 1960 roku przez Kujawsko- Pomorskie Towarzystwo Kulturalne spowodowała i zmobilizowała go do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Zaczęły pojawiać się propozycje ze strony muzeów, galerii czy salonów wystaw.

Prace Edmunda Kapłońskiego eksponowane były na wystawach nie tylko w Polsce, ale również Berlinie, Monachium, Bratysławie, Veseli na Morawach / Czechy/czy Birstonas / Litwa/. Wchodzą także w skład licznych prywatnych kolekcji. Biorąc pod uwagę osiągnięcia Artysty był on także członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Intarsji w Paryżu.

Na ekspozycję składać się będzie około 70 prac, które zechcieli udostępnić Rodzina i Znajomi. Niektóre z nich były już eksponowane. Różnorodność tematyczna wystawy z pewnością sprawi, iż będzie ona niezwykle atrakcyjna dla odbiorcy.